Informujemy, że od 1 do 5 maja nasza Infolinia będzie nieczynna. Zapraszamy do kontaktu przez eBOK i aplikację mobilną.

Piekarnie i cukiernie skorzystają z maksymalnej ceny gazu

Od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. przedsiębiorcy prowadzący piekarnie i cukiernie mogą pod pewnymi warunkami skorzystać z tańszego gazu i zapewnić sobie cenę maksymalną za gaz równą 200,17 zł/MWh. Stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych stanowi dla firm pomoc de minimis.

Informujemy jednocześnie, że informacje o tym jak wypełnić stosowny wniosek, znajdują się na stronie ZUS.

Twój wniosek będzie rozpatrywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) a nie G.EN. GAZ ENERGIA. To ZUS ustala prawo i okres obowiązywania stosowania ceny maksymalnej.

Kryteria zastosowania ceny maksymalnej gazu

Z cen maksymalnych paliw gazowych mogą korzystać podmioty, które na dzień 31 grudnia 2022 r:

  • prowadziły działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodem 10.71.Z lub
  • prowadziły działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodem 10.71.Z, w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2021 r. poz. 648) lub
  • prowadziły działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodem 10.71.Z, i którego przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, o cenę maksymalną, pochodził w co najmniej 50% ze sprzedaży wyprodukowanego przez tych przedsiębiorców pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek.

oraz:

  • wykorzystują piece ogrzewane paliwami gazowymi do prowadzenia tej działalności gospodarczej i dysponujesz limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości odpowiadającej kwocie należnej, o której mowa w art. 14 a ust.2
  • terminowo złożyły wniosek, wymagane załączniki i kopię faktury.

Jeśli spełniasz opisane powyżej warunki, złóż wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z obowiązkowymi załącznikami oraz kopią faktury za paliwo gazowe, dla której ma być zastosowana cena maksymalna.

Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł Ci przyznać pomoc, w dniu złożenia tego wniosku musisz dodatkowo:

  • mieć uregulowane zobowiązania podatkowe,
  • mieć uregulowane należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz na wskazane fundusze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • dysponować limitem pomocy de minimis.

Jak możesz złożyć wniosek?

Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych możesz złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Możesz to zrobić nie wcześniej niż 08.04.2023 r. Więcej informacji na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Termin złożenia wniosku – 9 maja 2023 r.

Wniosek o cenę maksymalną powinieneś złożyć nie później niż w terminie 30 dni od daty wystawienia faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe. Jeśli Twoja faktura za gaz została wystawiona przed 8 kwietnia 2023 r., to wniosek nalezy złóżyć nie później, niż 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy tj. do dnia 9 maja 2023 r.

Kiedy korekta faktury?

Po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku ZUS Cię poinformuje oraz przekaże nam informację, że możemy zastosować dla Ciebie cenę maksymalną gazu i na tej podstawie wystawimy korektę faktury, której dotyczył wniosek.

Więcej się dowiesz na stronie: „Stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych dla wybranych przedsiębiorstw”.

 

2 Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (tj. Dz. U. 2022, poz. 295 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023, poz. 5)